Jezus historyczny
Akademickie badania nad postacią Jezusa z Nazaretu i wczesnym chrześcijaństwem (linkownia)
Nowa debata o Jezusie!


Zapraszam serdecznie na drugą część akademickiej debaty o postaci Jezusa z Nazaretu, tym razem w nieco rozszerzonym, ponadwyznaniowym składzie.

W nowej debacie będę nadal rozmawiać z ks. dr. hab. Arturem Maliną, ks. dr. Krzyszofem Paczosem i ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem. Dołączą do nas tym razem także: protestancki biblista ks. prof. Marek Uglorz i prof. Stanisław Obirek, który przedstawi wyniki coraz intensywniejszych żydowskich badań nad Jezusem.

Debata rozpocznie się w sobotę 17 listopada w południe, a zakończy w niedzielę 18 listopada o północy. Lokalizacja: nowo powstałe forum dyskusyjne Warszawskiej Szkoły Filozofii i Teologii.

Udało mi się zebrać w jednym miejscu świetnych specjalistów katolickich o bardzo zróżnicowanych poglądach; mamy tym razem także znakomitego biblistę protestanckiego i znanego kulturoznawcę, który wprowadzi nas w badania żydowskie. A to wszystko zorganizowane i prowadzone - przeze mnie, ateistę. Krótko mówiąc - Jesus Quest w nieomal wszystkich możliwych wersjach światopoglądowych!

Jak podkreślam od początku, tego rodzaju dyskusje to coś więcej, niż niekończące się, żmudne spory o in vitro, homoseksualizm czy celibat. ZANIM ktokolwiek z polskich chrześcijan lub ateistów weźmie udział w którejkolwiek z tysięcy religijno-ateistycznych ideologicznych potyczek na setkach naszych forów internetowych i w dziesiątkach gazet, rozgłośni radiowych czy telewizyjnych - niech zapozna się z naszą debatą. W końcu, jaki ma sens rozmawianie o chrześcijańskiej etyce - jeśli nie wiadomo już, czy historyczny Jezus uważał się za Boga i czy w ogóle chciał oddzielenia od judaizmu? Co uprawnia do wypowiadania się o homoseksualizmie jako grzechu - jeśli odkupienie jakichkolwiek grzechów na krzyżu mogło w ogóle nie mieć miejsca, być tylko jedną z niezwykłych idei Pawła z Tarsu? Jak rozmawiać o katolickim celibacie - gdyby stanął pod znakiem zapytania "depozyt apostolski", podstawa władzy nauczania, którą przyznaje sobie Kościół Powszechny?

Czy masywne twierdze ideowe, społeczne i medialne, budowane przez środowiska w rodzaju Radia Maryja, Frondy czy Catholic Voices - nie są przypadkiem budowane na piasku? A może solidne fundamenty istnieją i istniały od czasu Jezusa - tyle że ulokowane gdzie indziej, niż umieściła je tradycyjna "ortodoksja"? Teolodzy i bibliści, a także rosnąca liczba badaczy świeckich, a nawet nie-chrześcijan od co najmniej dwustu lat coraz ostrzej spierają się na tego rodzaju tematy.

Zainteresowanie ludzi spoza Kościoła wydaje mi się całkowicie naturalne. Zawsze jestem ogromnie zdziwiony, gdy młodzi polscy agnostycy czy ateiści przestają interesować się chrześcijaństwem i w ogóle religią. Dla mnie to zamykanie oczu na rzeczywistość: być może tylko społeczną czy umysłową, ale na pewno wszechobecną, ważną. W Polsce ważniejszą, niż gdziekolwiek indziej.

W Kościołach jednak mało kto o wszystkich tych sprawach wypowiada się publicznie. Moi rozmówcy mają tę odwagę i ogromnie ich za to szanuję. Pierwszym sukcesem jest sam fakt tej rozmowy - napisał Piotr Sikora w Tygodniku Powszechnym, komentując pierwszą część dyskusji.

Wszystkich, których interesują najdawniejsze początki i najgłębsze fundamenty ideowe chrześcijaństwa - serdecznie zapraszam do śledzenia i komentowanie naszej debaty!

  Zapis pierwszej debaty tutaj.
 
Na początek: dwie wizje JezusaJezus w ujęciu akademickimŹródła historyczneWykłady i wywiady (audio/wideo)Odkrycia, książki, wydarzeniaLinkownieBiblioblogiNowa debata o Jezusie!O mnie